رزومه

معرفی سردار بی بی مریم بختیاری
بی‌بی مریم بختیاری (زادهٔ 1252 قلعه تل – درگذشتهٔ ۱۳۱۶ اصفهان ،مدفن تکیه میر ) مشهور به سردار مریم بختیاری، نویسنده کتاب خاطرات سردار بی بی مریم و از زنان فعال در انقلاب مشروطه و جنگ جهانی اول و مطالبات زنان بود. خانواده بی‌بی‌مریم از بانفوذترین خاندان‌های ایرانی دوره قاجار به‌شمار می‌آمد، پدرش؛ حسینقلی خان ایلخانی، و مادرش بی بی فاطمه چهارلنگ و برادران او؛ علیقلی خان سردار اسعد (از رهبران انقلاب مشروطه) و نجفقلی صمصام‌السلطنه (۲ دوره رئیس‌الوزرای ایران) و نیز عموزادگان وی، ضرغام السلطنه ،از رجال شناخته‌شده دوران قاجار و پهلوی محسوب می‌شدند. او مادر محمد علی خان،علیمردان خان، و مصطفی قلی خان بود . همسر اول وی علیقلی خان چهارلنگ و همسر دومش ،فتح الله خان پسر عمویش بود.همزمان با بروز قحطی ماهیانه 50 نفر فقیر را تحت تکفل داشت و 500 تومان اعانه به فقرای اصفهان می داد علیرغم تعیین جایزه شش هزار لیره ای روس و انگلیس برای دستگیری او و آزادیخواهان ایران و افسران آلمان و متحدانش ، آنها را در قلعه خویش پناه داد و با تدابیری خاص توانست شبانه از کشور خارج و به سلامت به کشورهایشان باز گرداند . به پاس فداکاری ها و رشادتهایش از امپراطور آلمان و اتریش و عثمانی مدالهای جنگ و شرف و شجاعت گرفت و حاج نورالله اصفهانی و نظام السلطنه مافی از مراتب غیرتمندی و تلاش وی قدردانی کردند . هر چند که طبق اعلان روس و انگلیس ، اموالش غارت و خودش تبعید شد و بعد از آن نیز پسر و برادرزاده هایش توسط رضا خان اعدام شدند . او در انقلاب مشروطه نقش داشت و علیه حکام مستبد قاجار مبارزه می کرد و . همواره از ظلم و جور شاهان قاجار و خوانین انتقاد می کرد . مصرف گرایی زنان و شاغل نبودن و عدم مشارکت در مسایل کشور و خروج سرمایه های کشور برای خرید آنچه غیرضروی بود ، را نکوهش می کرد و همواره آرزو می کرد چون مردان باشد و بجای آنها .
اسناد مدالها :1- نشان مرصع تمثال امپراطور آلمان 2-هدیه نقدی دولت آلمان 3- گل سینه برلیانت از امپراطور آلمان 5- نشان شرف مکلل به الماس امپراطور عثمانی 6-مدال جنگی امپراطور اتریش 7- نشان سوم امپراطور عثمانی 8 – مدال جنگ از امپراطور عثمانی 9- لوح تقدیر فرمانده قشون امپراطور عثمانی (انورپاشا)،مکاتبه با دولت آلمان و وزیر مختار آلمان ، گزارش میدانهای جنگ ، رهبری او بر قشون ضد مهاجمان ،غارت اموالش توسط روسها ، دست نوشته های او ، اظهار نظر وحید دستگردی و جهانگردانی که در قلعه وی بوده اند ، استفتای او از آیات عظام وقت و پاسخ چهار نفر از آیات عظام وقت ، اسناد خطی وزارت خارجه و اسناد مهمی که بیانگر نقش آفرینی این بانو و فرزندانش در انقلاب مشروطه و دفاع از ایران است در طی 13 سال گردآوری و برای نخستین بار در این کتاب منتشر شده است . .
خانه او پناهگاه آزادیخواهانی چون وحید دستگردی و فرخی یزدی و سایر مبارزان با استبداد قاجار و بیگانگان مهاجم به ایران بود .
این کتاب به زبان انگلیسی ترجمه و مهر ماه 98 در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت رونمایی شد.